A görög szigetek varázsa
Nikosz Boti Attila 2009.05.31. 19:20
A gazdag görög szigetvilág parányi részét mutattuk be. Több, akár 100-150 sziget létezik, melyek alig érintkeznek a modern világgal és kevesebb, mint 200 lakosuk van. Bízunk benne, hogy felkeltettük Önökben a vágyat, hogy új szigeteket fedezzenek fel.
Görögország kétségtelenül a szigetek országa. Több mint kétezer a létszámuk és legtöbbjük az Égei- és a Jón-tengerben fekszik. A legismertebbek közé Kréta, Korfu, Rhodos, Kos, Zakynthos, Santorini, Skiathos és Mykonos tartozik. A kisebb és kevésbé ismertek a háttérben tartózkodnak. A turisták nagy része a szigeteknél még mindig in-kább a szállodák bő választékát, a könnyű elérhetőséget és a gazdag szórakozási lehetőségeket ré-szesítik előnyben. Azok, akik úgy döntöttek, hogy a tömegturizmustól mentes szigeteket fedezik fel, a valódi Görögországot ismerhetik meg. A szigetek csoportokban egyesülnek, de mindegyikük egyedi. Lakosságuk is arra törekszik, hogy az eredeti vonásokat, hagyományokat, megőrizzék a jövő számára. Engedjék meg, hogy a következő sorokkal elkalauzoljuk egy gondolatbeli utazásra - egy görög szigettúrára.
A Jón-szigetekkel kezdünk. Korfu, Lefkada, Kefalónia és Zakynthos a nagyobbak és ismertebbek. Kevésbé ismert Paxos, Ithaka, Meganissi vagy a híres milliárdos, Onassis szigete - Scorpios. Paxos négyórányi hajóútra fekszik Korfutól. Gyönyörű természetéről és néhány csodálatos strandjáról ismert. Gaios városában festői kikötő. A várostól északra Lakka falu fekszik. Ha szűzies strandokat keresnek, látogassák meg a szinte lakatlan Antipaxos szigetet. Ithaka - Homérosz eposza szerint Odüsszeász király otthona volt. Vadregényes sziget számtalan titokzatos öböllel, melyeket rövid séták alatt fedezhetnek fel. Ne lepődjenek meg, ha esetleg a nimfák barlangjába is eltévednek. A sziget híres kikötője Vathi városában található - formája egy sarlóra emlékeztet.
Athén fő kikötőjétől, Pireusztól, 20 km-re található a Szaróni öböl öt szigetével - Szalamina, Éjina, Pórosz, Idra és Szpetszész. Leginkább az athéniak töltik ezeken a szigeteken nyári hétvégéiket. Szpetszész a 18. és 19. században Görögország leggazdagabb szigetei közé tartozott. Ez a varázslatos sziget már az első látásra rabul ejti az ide látogatókat. Romantikus hely gyönyörű strandokkal és kicsi öblökkel. A sziget büszke szülöttje Görögország egyik nemzeti hősnője - Bouboulina. Ez a hajós kapitánynő bátran szállt szembe a török haderővel. A női lakókkal a szigeten ragadt, amíg a férfiak a szárazföldön harcoltak. A szigetet briliáns ötletének köszönhetően sikerült megmenteni a törökök elől. Összegyűjtette az összes létező férfikalapot, melyeket a fák legmagasabb ágaira aggattak. A törökök gondolván a számos ellenségre, megfordultak és máshová hajóztak. A szigeten kizárólag kerékpárral vagy robogóval közlekedhetnek, az autók egyszerűen be vannak tiltva. A hely romantikus jellegét lovas kocsik teszik teljessé.
A Dodekanéz-szigetcsoport 12 szigetből áll, az Égei-tengerben, a török tengerpart közelében. Legismertebb szigetei: Rhodos, Kos, Patmos, Halki. Kevésbé ismertek: Kalymnos, Karpathos, Kassos, Kastelorizo, Tilosz, Nissyros, Leros és Astypalea. Az utóbbit nászutasoknak teremtették. Rhodos után a szigetcsoport második legnagyobb szigete Karpathos. Nevezhetjük az ellentétek szigetének. Északi része nagyon „vad" és sziklás, déli részén több homokos strand található. Több hegyi faluval büszkélkedik, melyeknek lakosai arról ismertek, hogy napjainkig szigorúan betartják az ősrégi hagyományokat. Nissyros egy vulkán eredetű sziget. Közepén kráter, melyből gázok szabadulnak fel - ezt mindenki saját orrával tapasztalhatja meg. Ennek köszönhetően a szigeten néhány gyógyító hatású forrás található.
Az Égei-tenger déli részen, a Peloponézosz és Kréta közt terülnek el a Kükládok. Nevük a „kyklos" szóból ered, ami „kört" jelent. Összesen 220 szigetből áll, melyből csupán 24 lakott. Ezek a szigetek is nagyon hasonlítanak egymásra, de mindegyikük mégis más. A hófehér házak, színes spalettákkal, tipikus építészeti stílussal a Görögországot ábrázoló képeslapok legtöbbjén megfordulnak. Vegyük rögtön Santorinit, amely a legismertebb, és talán mindenkinek ez a sziget jut eszébe, ha Görögországra gondol. Továbbá Naxos, Paros, Mykonos, Ios, Tinos, Andros, Milos. Kevésbé ismert társaik: Folegandros, Amorgos, Sikinos, Sifnos. Folegandros egy picike - 32 m˛ sziget, 500 lakossal. A középkori erődítmény egy magas szikláról felügyeli a sziget életét. Ha tényleg elegük van a modern világból és igazi menedékre vágynak, látogassanak el Sikinosra. Sem szállodákat, sem bankokat nem találnak ezen a helyen. Csupán három strandot és néhány templomot. Csak egy kisvárosban szállhatnak meg és átadhatják magukat a mennyei nyugalomnak. Sifnoson számtalan olajfa, borókafa- völgyek, falvak, kolostorok. Néhány eredeti kézműves műhely a mai napig működik.
Az Égei-tenger közepén Samos, Ikaria, Lesbos, Limnos, Psara - gazdag múltra tekintenek. Psara sziget Görögország történelmének meghatározó tábornokának - Kanarisnak - a szülőhelye, aki hatalmas és sikeres harcot vívott az ország szabadságáért. Az Égei-tenger északi részén Thassos, Samotraki és Agios Efstarios szigetek - a halászok paradicsoma.
A Szporádokat Skiathos, Skopelos, Skyros és Alonissos valamint további 75 egészen kicsi sziget képezi. Ezeket a szigetek még nem érte el a tömegturizmus, lassan nyílnak meg az utazó közönség előtt. Közülük Skyros a legnagyobb. Szigorúan őrzi hagyományait. A pogány időkből megmaradt ún. „kecske-tánc" napjainkig megmaradt és a Húsvéti ünnepek alatt megrendezett felvonulásokon mutatják be. Az itteniek „sajátossága", hogy sokan közülük egyáltalán nem fogyasztanak tehéntejet és nem esznek marhahúst. Skopeloson forgatták 2007-ben a híres Mamma Mia! filmet.
A gazdag görög szigetvilág parányi részét mutattuk be. Több, akár 100-150 sziget létezik, melyek alig érintkeznek a modern világgal és kevesebb, mint 200 lakosuk van. Bízunk benne, hogy felkeltettük Önökben a vágyat, hogy új szigeteket fedezzenek fel.
|